نشریه شما

دومین جایزه پروفسور کنعانی مهر 91

سه شنبه, 29 مرداد 1398

قیمت جهانی نیکل

قیمت جهانی مس

قیمت جهانی روی

قیمت جهانی طلا

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت جهانی نقره

مقاله ها

صنعت آبکاری و قفل کلاسور

 

آيا تاکنون به اين موضوع فکر کرده‌ايد که اگر بشر باروش‌های بايگاني یا همان آرشيو و مکانيزم‌هاي نگاه‌داریاسناد و مدارک آشنا نبود امروز دچار چه وضعيتي می‌شد؟ اگر گفته شود که به خاطر دسترسی نداشتن به اسناد و اطلاعات قبلی سرعت رشد علوم در تمام زمينه‌ها با مشکلات بسياري روبرو مي‌شد و آثار و تجربيات علوم، اختراعات و اکتشافات به راحتي در دسترس ما قرار نمي‌گرفت، سخني گزاف و بيهوده گفته نشده است. چرا که با مرگ انسان‌هاي تاثيرگذار به عنوان يک پديده طبيعي تمام علوم و تجربيات نيز از بين مي‌رفت و در زير خاک مدفون مي‌شد و بدين ترتيب ادامه رشد و تکامل انسان‌ها و پيشرفت علوم بسيار سخت و شايد غيرممکن بود. 

 

بايگاني‌ها (آرشيو) مانند پلي عمل مي‌کنند که گذشته را به آينده پيوند مي‌زنند و به مثابه چراغ‌هاي فروزان در تاریکی زمان‌های سپری شده و تاریخ پر رمز و راز ما را با گنجينه‌اي از علوم، تاريخ، فرهنگ و تمدن آشنا و بهره‌مند مي‌سازند.

اگر مکانيزم‌هاي موثر بايگاني نبود، روند زندگاني روزمره بشر امروز نيز دچار مشکل جدي بود. اگر وزارتخانه‌ها و ساير سازمان‌ها و نهادهاي حکومتي که ارتباط تنگاتنگي با مردم دارند  از بايگاني مناسبی برخوردار نباشند و اگر در کارخانه‌ها، بانک‌ها، بيمارستان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها بايگاني مرتب و منظم وجود نداشته باشد آيا زندگي مردم به مفهوم واقعي کلمه مختل نخواهد شد.

 به لحاظ اهميتي که بايگاني در زندگي و سرنوشت ما دارد گزارش اين شماره را اختصاص به بايگاني و ابزار لازم براي بايگاني يعني کلاسور و قفل آن داده‌ايم. می‌خواهیم نشان دهیم که صنعت آبکاری در جریان زندگی علمی و فرهنگی و صنعتی حضور دارد و تلاشگران این صنعت سهم قابل اعتنایی در رشد و توسعه زندگی بشر دارند.

 

 

 

تعريف بايگاني (آرشيو)

 

هر نوع سند و مدرک اعم از نامه، پرونده، گزارش، يادداشت، اوراق چاپي، دست نوشته و ... که در سازمان‌هاي دولتي و يا بنگاه‌هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي، بهداشتي و آموزشي و ... بخش خصوصي به منظور استفاده اداري، فني،‌مالي، مديريتي تهيه شده و واجد ارزش و اهميت باشد جهت حفظ و نگهداري براي مدت زمان مشخص و يا دايمي کنار گذاشته شوند بايگاني (آرشيو) گويند.

 

تاريخچه بايگاني

 

 

رسم نگهداري و حفاظت از اسناد و مدارک دولتي در ايران از ديرباز رايج بوده است. در دوران هخامنشيان هسته مرکزي و زيربناي تشکيلات اداري را بايگاني سلطنتي تشکيل مي‌داد. در حقيقت مغز متفکر سازمان اداري، رييس بايگاني سلطنتي بود که علاوه بر اينکه فرمان‌هاي شاه را به زيردستان ابلاغ مي‌کرد  مسوول ضبط مکاتبات حکومتي، فرمان‌ها و دستورهاي شاه و ديگر وقايع مهم روز بود. پس از فتح ايلام، ايرانيان با لوح‌هاي گلي آشنا شدند و از کاربرد آن در امور تجاري و اداري اطلاع يافتند. ايرانيان در ميانه قرن پنجم پيش از ميلاد از موادي مانند چرم و نوعي کاغذ به نام پاپيروس براي نوشتن استفاده مي‌کردند. اما به سبب آسيب‌پذيري اين مواد،‌ اسناد و مدارک دوره هخامنشي دوام زيادي نياورده و بيشتر آن‌ها از بين رفت. به همين دليل اسناد باقي‌مانده از دوران هخامنشي در مقايسه با اسناد موجود در آرشيو‌هاي منطقه، بسيار اندک است. خوشبختانه تعدادي از اسناد در شنزارهاي مصر پيدا شده است که يکي از اين گنجينه‌هاي پر ارزش، يک کيسه پستي حاوي چندين نامه است. اين نامه‌ها که به دلايل نامعلومي به مقصد نرسيده است حاوي دستورهايي به افراد مختلفي بوده و در سال‌هاي 410 تا 411 پيش از ميلاد نوشته شده است. بي‌ترديد سازمان‌هاي بايگاني سلطنتي ايران در بابل، اکباتان، شوش، پرسپوليس و ديگر شهرهايي که محل زندگي شاهان بوده وجود داشته است. پس از تسلط يونانيان در ايران، اسکندر با بهره‌گيري از شيوه‌هاي بايگاني ايرانيان اينگونه سازمان‌ها را گسترش و توسعه داد. و حتي هنگامي که نسخه‌هاي اصلي اسناد در يک آتش سوزي از بين رفت، بي درنگ دستور داد با استفاده از رونوشت اسناد که در اختيار فرماندهان نظامي بود اسناد از بين رفته را بازنويسي کنند. شيوه ايرانيان در نگهداري اسناد بعدها چنان گسترش يافت که معمول ديگر حکومت‌ها نيز گرديد و آنان شيوه ايرانيان را در حفظ و نگهداري اسناد در سرزمين‌هاي خويش نيز به کار بردند. در دوره صفويه رونوشت تمام ارقام مربوط به امور مالي و احکام و نشانه‌ها و نامه‌ها و اسناد در دفاتر مخصوص ثبت مي‌شد. در دوره قاجاريه از زمان فتحعلي شاه، اسناد و مکاتبات و .. در دربار نگهداري مي‌شد. از زمان ناصرالدين شاه، علاوه بر بخش نگهداري اسناد دربار، اسناد سياسي در وزارت امورخارجه و اسناد ملي در دستگاه ميرزايوسف خان مستوفي الممالک گردآوري مي‌شد. اما روش صحيحي براي نگهداري آنان وجود نداشت. به همين دليل و مشکلات ايجاد شده بايگاني به مفهوم جديد آن به پيروي از روش بايگاني کشورهاي اروپايي در سال 1278 شمسي در ايران آغاز گرديد و طي سال‌‌هاي 1280 تا 1309 توسط هيات‌هاي فرانسوي و بلژيکي روش‌هاي نوين بايگاني در ايران اجرايي شد. سرانجام در ارديبهشت ماه 1309 تاسيس مرکزي، براي حفظ اسناد دولتي در جلسه هيات وزيران به تصويب رسيد و بدين ترتيب و از اين به بعد بايگاني نوين در سازمان‌هاي دولتي و خصوصي گسترش يافت.

تعريف کلاسور

کلاسور (Index File)يا جزوه‌دان جلدي است که در داخل آن ابزاري فنري نصب شده تا بتوان اسناد و مدارک را به صورت طبقه‌بندي يا رده‌بندي شده ومنظم و قابل دستيابي سريع در آن نگهداري نمود. در واقع کلاسور وسيله‌اي است که امکان بايگاني و در واقع حفظ و دسترسي سريع اسناد و مدارک را براي ما فراهم مي‌آورد.

 

تاريخچه کلاسور

 

 

 

اختراع چاپ و پس از آن انقلاب صنعتي، رخداد عظيمي بود که نقشي شگرف در توسعه اقتصادي ، سياسي، اجتماعي و فرهنگي جهان پديد آورد. سازمان‌ها و نهادهاي دولتي روز به روز حجيم‌تر و گسترده‌تر مي‌شدند، کارخانجات توليدي با حجم انبوه توليد خود يکي پس از ديگري تاسيس مي‌شدند. نياز انسان‌ها در شهرها روز به روز گسترده‌تر و پيچيده‌تر مي‌شد حضور مدارس، دبيرستان‌ها و دانشگاه‌ها ، بيمارستان‌ها و نيروي نظامي و انتظامي و ساير بنگاه‌هاي خدماتي نيز در سطح شهرها به عنوان امري ضروري و غيرقابل اجتناب رو به گستردگي داشت. وجود چنين نهادهاي رو به گسترش نياز به حفظ و دستيابي در مواقع لزوم را به اسناد و مدارک ضروري نمود. چرا که اگر فکري براي بايگاني اين حجم عظيم از نامه‌ها، گزارش‌ها و مدارک نمي‌شد امکان برنامه‌ريزي رشد و توسعه متوازن و همه جانبه وجود نداشت  و انسان‌ها خود در زير خروارها مدارک و اسناد تهيه شده و البته لازم مدفون مي شدند. اين نياز، فردي به نام آقاي سانز باريلي را بر آن داشت تا در اوايل سال 1864 قفل اوليه را براي نظم دادن و طبقه‌بندي کردن و دستيابي سريع و آسان مدارک و اسناد اختراع کند. پس از آن در سال 1871 شرکت لايتز در آلمان نه تنها قفل کلاسور را از نظر کارکرد بهبود بخشيد بلکه خود کلاسور را نيز اختراع کرد. اين کارخانه  در حال حاضر نيز در ساخت انواع کلاسور و قفل آن فعال است. بدين ترتيب کلاسور آرام آرام در تمام سازمان‌ها ، نهادها و بنگاه‌هاي صنعتي، کشاورزي، خدماتي، بهداشتي، آموزشي و ... حضور جدي پيدا کرد. اما اوج عمومي شدن و آشنايي با نقش ويژه کلاسور از جنگ جهاني دوم مشخص شد. چرا که با طبقه‌بندي مدارک و اسناد از جمله نقشه‌ها، عکس‌ها، گزارش‌ها ... و دسترسي سريع آن باعث موفقيت‌هاي زيادي در جنگ شد.

 

 

کلاسور در ایران

 

 ورود کلاسور به ايران به 90 سال پيش بر مي‌گردد. اولين کلاسور از طريق شرکت جانسون هلند (به عنوان سازنده) وارد ايران شد. پس از آن کارخانه زونکن آلمان به صورت گسترده در ايران فعاليت خود را آغاز کرد. در اوايل دهه 40 ساخت کلاسور در ايران شروع شد اما، قفل آن از اروپا وارد و مونتاژ مي‌شد.  در سال 1352 اولين کارخانه قفل کلاسور در ايران به بهره برداري رسيد و از آن زمان تاکنون شرکت متاليز به عنوان تنها توليد کننده انواع قفل کلاسور و گيره در ايران و در خاورميانه توليدات خود را دربازار منطقه عرضه مي‌کند.

انواع کلاسور و قفل آن

کلاسورها به دو دسته کلي، کلاسور بايگاني و کلاسور دفتري توليد و به بازار عرضه مي‌شوند. قفل کلاسور (index file mechanism) بايگاني حدودا″ از 12 قطعه و قفل کلاسور دفتري نيز از 11 قطعه ساخته و توليد مي‌شوند. تمامي قطعات به منظور جلوگيري از خوردگي و زنگ زدگي بايستي با استاندارد خاص آبکاري شوند. در صورت  رعايت نکردن استانداردهاي لازم در تهيه ورق، مفتول، ميخ پرچ و همچنين مراحل توليد به خصوص آبکاري نامناسب عمر مفيد قفل را به شدت کاهش مي‌‌ دهد.

نگوييد زونکن !

مهندس بهرام کيواني مديرعامل و موسس شرکت متاليز پس از گفت و گویی درباره کلاسوربا اشاره به نام کلاسور به عنوان یک وسیله و تفاوت آن با نام شرکت تولیدکننده اظهار داشت با توجه به اين نکته که  کارخانه زونکن آلمان  به‌عنوان سازنده کلاسور توزيع بسيار گسترده‌اي در سطح جهان و به‌خصوص در ايران داشته است متاسفانه به غلط به کلاسور زونکن مي‌گويند و حتي در مکاتبات خود براي خريد و دستور بايگاني مدارک و اسناد از لغت زونکن استفاده مي‌کنند. اميدواريم اين اشتباه اصلاح شود.مثل این موضوع برای پودرهای لباسشویی و مایع ظرفشویی اتفاق افتاده است و کلماتی مانند تاید و ریکا که یک نام تجاری هستند به جای نام مواد شوینده به کار می روند.امیدوارم با تلاش رسانه ها شاهد به کارگیری صحیح اسامی اشیا و مواد باشیم . خوب است از واژه کلاسور استفاده کنیم . البته واژه کلاسور نيز يک واژه فرانسوي و به مفهوم طبقه‌بندي و دسته‌بندي کردن است ولي به هرحال اين کلمه در ايران رايج است بنابراين بهتر است ما هم از واژه کلاسور استفاده کنیم .

 

تعداد سازندگان قفل کلاسور

در جهان

 

تا قبل از ورود کشور چين (در حدود 20 سال پيش) در زمره سازندگان قفل (mechanism) کلاسور، تعداد 40 کارخانه در توليد انواع قفل در سراسر جهان فعال بودند مهندس بهرام کيواني مي‌گويد: اما در حال حاضر حدود 25 کارخانه در جهان به توليد قفل کلاسور مشغول هستند که از مجموع آن‌ها 7 کارخانه در چين فعاليت مي‌کنند و بقيه از دايره توليدخارج شده‌اند(به خاطر قيمت تمام شده پایین و روش فروش غير اخلاقي چيني‌ها) در حال حاضر نيز تنها توليد کننده قفل کلاسور در ايران و خاورميانه شرکت متالیزاست.  به دليل قيمت پايين اين محصول و پيچيدگي‌هاي طراحي، ساخت، مونتاژ و لزوم داشتن تجهيزات خاص با اينکه تعدادي از سرمايه‌گذاران مجوزهاي لازم را براي تاسيس و بهره‌برداري از وزارت صنايع دريافت کرده‌اند اما در مقام عمل هيچ کدام آن‌ها نتوانستند به مرحله توليد مستمر برسند. 

 

دوران ساخت

 قفل کلاسور در ايران

دوره اول: (1351-1376)

هرچند انواع کلاسور بيش از 90 سال است که در ايران استفاده مي‌شود اما ساخت جلد کلاسور  سابقه‌اي در حدود 50 سال و قفل آن سابقه‌اي 39 ساله دارد. اولين کارخانه توليد قفل کلاسور در سال 1352 و توسط شرکت متاليز در ايران بنا گرديد.

بهرام کيواني در این باره  گفت: اين کارخانه در 2 کيلومتري تهران در جاده مخصوص كرج جنب شهرک اکباتان واقع شده است. به توليد رسيد. اين کارگاه مجوز تاسيس و بهره برداري از وزارت صنايع را دارد. با راه اندازی  واحدهاي طراحي،ابزارسازي، پرسکاري، آبکاري ،مونتاژ و با تعداد 15 کارگر و تکنسين توليد را شروع کردیم .در ابتدا ميزان توليد ساليانه معادل10درصد مصرف قفل بود و هر ساله نيز از نرخ رشدي معادل 5 درصد برخوردار بود. در 6 سال پایانی رژيم گذشته بيش از30 درصد بازار از آن شرکت متاليز و بقيه بازار به توليدکنندگان اروپايي اختصاص داشت. از سال 58 تا سال 1377 و با توجه به شرايط ويژه دهه 60 و سياست‌هاي توسعه‌اي دهه 70 رشد توليدات به شدت افزايش یافت و بخش بزرگي از نياز بازار (حدودا 80 درصد) از طريق توليد داخلي تامين شد. در يک جمع‌بندي مي‌توان ادعا کرد که اين دوره، دوره‌ي تثبيت و شکوفايي روزافزون اين صنعت در ايران بوده‌است. 

 

دوره دوم( 1377-1388)

همان طور که گفته شد توليد در تمام دوره گذشته با رشد روز افزوني مواجه بود و درست به همين دليل بود که شرکت متاليز طرح توسعه اي خود را اجرا کرد. واحد جديد باچند برابر مساحت قبلي با واحدهاي طراحي – ابزار سازي- پرسکاري- آبکاري مدرن و اتومات و مونتاژ پاسخگوي نيازهاي رو به رشد کشور است. در واحد آبکاري جدید  قادر به آبکاري روزانه 300،000 قطعه (اجزاي قفل و گيره) آبکاري نيکل هستیم . اما با ورود بي رويه محصولات چيني به بازار ايران در سال‌هاي گذشته شرکت متاليز که با استفاده از تمامي ابزارهاي مهندسي و مديريتي سعي وافري داشته  است تا قيمت تمام شده خود را در حد کشورهاي اروپايي و حتي کمتر از آنان نگه دارد با چالش‌هاي عديده‌اي مواجه شده است . با اينکه اين شرکت قادر است صد در صد نياز کشور را تامين کند، اما در حال حاضر با كمتر از50 درصد ظرفيت خود توليد مي‌کنیم.تامین 50درصد باقی مانده عموما از چين وارد مي‌شود.

بهرام کيواني در اين باره نکات جالبي را بیان کرد  او گفت به سه دليل عمده قفل‌هاي چيني کلاسور توانسته در ايران سهم زيادي از بازار را تسخير کنند اول آن که حقوق يک کارگر در چين (در صنعت قفل‌سازي کلاسور) حدود 60 دلار در ماه است  در صورتي که در ايران هزينه يک نيروي کار حداقل 400 دلار است دوم اينکه از روش دامپينگ و آن هم از نوع غير اخلاقي آن استفاده مي‌کنند و سوم اينکه کيفيت و ضخامت مواد اوليه مورد نياز از جمله ورق و مفتول و حتي آبکاري آن نازک‌تر از حد استاندارد است  و درست به همين دلايل قيمت تمام شده محصولات چینی مي‌تواند کمتر از قيمت تمام شده محصول  ايرانی باشد. ولي بايد واردکنندگان و خريداران به اين نکته توجه کافي کنندکه  قفل‌هاي چيني از نظر کارکرد، دوام و عمر مفيد به مراتب بسيار کمتر از نوع ايراني هستند.

محمدرضا خدادادي، مدیر بازرگانی و بازاریابی شرکت متالیز نيز در مورد تفاوت قيمت، مطالب مهمي را طرح کرد او گفت : از لحاظ رواني همين که مي‌گويند جنسي خارجي است (حال با هر کيفيت و دوامي) اکثر مردم تمايل بيشتري براي خريد آن نشان می دهند در صورتي که بسياري از کالاهاي ايراني مطابق استانداردهاي بين‌المللي توليد مي‌شوند. به هرحال اين مشکل تنها مختص ايران نيست.

 شهرام کيواني، مدیر تولید شرکت متالیز گفت: بسياري از توليدکنندگان اروپايي نيز با مشکلاتي حادي مواجه گرديده اند و تعدادي از واحدهاي توليدي قفل کلاسور مجبور به تعطيل کارگاه خود شده اند . در گزارشي که تيم بررسي کننده ی اعزامي از اتحاديه اروپا از ايران و چين داشتند (براساس مدل عارضه‌يابي خودشان) اظهار داشته‌اند که دامپينگ محصول و کمي هزينه نيروي کار در چين و نرخ تعرفه صفر در اروپا دلايل تعطيلي کارخانجات ساخت قفل کلاسور در اروپا بوده است ،به همين دليل و پس از بررسي های  فراوان به شركت متاليزبه عنوان تنها توليد کننده قفل در ايران و خاورميانه اجازه دادند تا با نرخ تعرفه صفر به اروپا قفل کلاسور صادر کند اما براي قفل کلاسور چيني تعرفه 48 درصد را در نظر گرفته اند  و آن را ابلاغ و اجرايي کرده اند .

حال با توجه به اهميتي که اين صنعت براي کشور دارد و خواهد داشت آيا ما نمي‌توانيم همانند اروپاييان که مهد بازار آزاد و از اعضاي WTO هستند با اتخاذ تصميم درست و تعيين نرخ تعرفه مناسب از اين صنعت حمايت نماييم. آيا بايد اجازه داد تا تنها توليد کننده قفل کلاسور در ايران و خاورميانه که بيش از 70 کارگر، تکنسين و متخصص در آن مشغول به کار هستند  به علت اتخاذ سياست‌هاي اشتباه اقتصادي و روش غير اخلاقي دامپينگ به تعطيلي کشانده شود. به نظر مي رسد مهمترين اقدام براي  شناساندن اهميت اين صنعت براي تصميم سازان و تصميم گيران کلان کشور و عموم مردم باشد. تا نه تنها از توليد استاندارد داخلي حمايت نمايند بلکه مردم نيز با خريد کالاهاي استاندارد داخلي زمينه اشتغال مولد و توسعه همه جانبه کشور را که سعادت خود و خانواده‌هايشان را در بر خواهد گرفت فراهم نمايند■

تندیس دومین جایزه پروفسور کنعانی

تندیس دومین جایزه کنعانی

رو در رو

FTF

میزگرد

RT

حاضرین در سایت

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

سمینار و نمایشگاه آبکاری ایران

27.jpg