نشریه شما

دومین جایزه پروفسور کنعانی مهر 91

چهارشنبه, 01 خرداد 1398

قیمت جهانی نیکل

قیمت جهانی مس

قیمت جهانی روی

قیمت جهانی طلا

[Most Recent Quotes from www.kitco.com]

قیمت جهانی نقره

اولین جایزه پروفسور کنعانی

در آغاز اولین دوره جشنواره جایزه پروفسور کنعانی، پرفسور صالحي که خود نيز از دانشمندان و دلسوزان و عاشقان اين مرزو بوم است چنين گفت: من اين همايش را که يک همايش مشترک بين انجمن علوم و تکنولوژي سطح و انجمن آبکاري ايران است را به فال نيک مي‌گيرم و مي‌خواهم اين جمله را که در بسياري از سمينارها و همايش‌هاي کشورهاي ديگر مطرح مي‌شود را بيان کنم؛ که ما دور هم جمع شده‌ايم که ثروت خلق کنيم، جمع شده‌ايم که فرهنگ‌سازي کنيم و افرادي چون پرفسور کنعاني را ارج نهيم و به شناسايي اين افراد برجسته و فرهيخته بپردازيم که براي پيشرفت علم، توسعه فناوري و ايجاد و خلق ثروت تعيين کننده هستند زيرا با ارج نهادن به دانشمنداني مانند کنعاني انگيزه و شوق بيشتري را در بين جوانان اين مرز و بوم ايجاد مي کنيم که به دلايلي امروز ترک وطن کرده‌اند و ما با پاس نهادن به دستاوردهاي کنعاني‌ها مي‌توانيم راه را براي ورود فرهيختگان اين مرز و بوم به عرصه علم و دانش و ادب هموار کنيم و زمينه‌هاي پيشرفت و توسعه در تمام عرصه‌ها براي کشورمان ايران را گسترده سازيم.

 

صالحي گفت نقش پرفسور کنعاني با ارتباطي که با انجمن آبکاري دارند براي پيشرفت و توسعه اين صنعت بسيار برجسته است اميدوارم که بعد از اين ايشان با انجمن علوم و تکنولوژي سطح هم ارتباط نزديکي داشته باشند تا بتوانيم با ايجاد ثروت و خلق فرهنگ در بالا بردن دانش افراد مشکلاتي را که کشورهاي ديگر براي ما ايجاد کرده‌اند را هموار کنيم و نقش تعيين کننده‌اي در بازارهاي جهاني و نيز محافل علمي داشته باشيم.

بعد از پرفسور صالحي مهندس سيفي دبير جايزه پرفسورکنعاني با حضور در جايگاه ضمن تشکر و سپاس از ميهمانان و اساتيد دانشگاه ها گفت: حضور شما اعتبار ويژه‌اي به اين مراسم بخشيده است وي افزود که من ديگر سخني در ارتباط با شخصيت علمي- ادبي پرفسور کنعاني نمي‌گويم چرا که نوار سخنراني دوست بزرگوارمان مرحوم مهندس مشکين پوش را که در گردهمايي تجليل از ايشان برپا شده بود مجددا شنيديد و همچنين ديگر دوستان آقاي مهندس قره داغي و پروفسور صالحي حق مطلب را ادا کردند ايشان با جايزه اي که پيشنهاد دادند و امشب و در حضور شما به 3 نفر اهدا خواهد شد مطمئن هستم که آبکاري ما را در دانشگاه ها و شرکت‌ها به سمتي خواهند برد که رسيدن به يک صنعت آبکاري که قدرت رقابت در سطح جهان را دارد برايمان فراهم خواهد کرد.

ايشان ادامه داد: در ادامه مختصري در مورد کارهايي که انجام شده توضيح مي‌دهم  تا بيشتر در جريان روند کار قرار گيريد.  ما وقتي قرار شد که اين جايزه را برنامه ريزي کنيم 2 کميته ايجاد کرديم کميته اجرايي و سياستگذاري. در کميته اجرايي، گروه داوري و در کميته سياستگذاري، استراتژي و ماموريت هايي را تعيين کرديم و با معرفي جايزه  از طريق مجله، حضور در نمايشگاه‌ها و همايش‌هاي مرتبط  کار را آغاز کرديم و سعي کرديم اين جايزه را در سطح دانشگاه‌ها مطرح کنيم در زمينه چشم انداز تدوين شده (جايزه پروفسور کنعاني افتخار ايران، اعتبار جهاني)  اميدوار هستيم تا سال 1408 و يا 2030 ميلادي اين جايزه را نه تنها در ايران بلکه در سراسر جهان به عنوان يک جايزه معتبر مطرح کنيم البته باتوجه به پتانسيل‌هايي که وجود دارد اين امر شدني است و دستيابي به اين آرزو قطعي خواهد بود در ماموريت تدوين شده نيز ايجاد خودباوري، خلاقيت و نوآوري، کارآفريني و بهبود فرايندها به منظور رقابت و کسب بازار در سطح جهان را به عنوان ماموريت براي اين جايزه قرار داديم يعني همين موضوعي که پرفسور صالحي گفتند ما بايد تمام تلاشمان باشد که بتوانيم ثروت ايجاد کنيم زماني ما مي توانيم در رفاه باشيم و جامعه ما سطح رفاهش بالا برود که بتوانيم با دانش و صنعت و ايجاد مزيت‌هاي رقابتي توليد ثروت کنيم که ما دبيرخانه تصميم گرفته‌ايم در اين راستا حرکت کنيم.

دبير جايزه پرفسورکنعاني افزود:


  • هيات داوران 7 نفرند 3 نفر از دانشگاه 3 نفر از صنعت و من هم در خدمت دوستان هستم اولين کاري که اين دوستان کردند اين بود که يک منشور اخلاقي براي خودشان تدوين کردند و اين اعتقاد و باور را داشتند که مقالات ارايه شده را بايد در چارچوب اين منشور  مورد بحث و بررسي قرارداد  و  سپس نظر بدهند تا حق کسي ضايع نگردد.  

او گفت: توجه به  نکاتي که مطرح مي‌شود در امتياز دهي بسيار موثر بوده است.  

  • ترويج فرهنگ اخلاق حرفه‌اي و توجه به مسئوليت اجتماعي، امروزه اين ديگر تنها توليد کنندگان نيستند که بايستي کالاي خوب و استاندارد توليد کنند  بلکه امروزه در جهان مشتريان هم حاضر نيستند هر جنس يا کالايي  را بخرند اگر جنسي توليد شود حتي ارزان، اما محيط زيست را آلوده کند و يا به سلامتي انسانها در بلند مدت ضرر برساند در جهان خريدار ندارد حداقل اين حرکت شروع شده است با عنوان بازاريابي سبز، خيلي مهم است که توليدي داشته باشيم که ارزان و با کيفيت بالا باشد ولي توجه به مسووليت‌هاي اجتماعي (توجه به سلامت جسمي و رواني مردم و حفظ محيط زيست) بايد در راس فعاليت ها باشد و اين فرهنگ در سطح جهان رو به ترويج است. و کسب و کار دارد اخلاقي مي‌شود. حتما مطلع هستيد که مديران مسئول 3-2 شرکت آمريکايي به دليل روش هاي غير اخلاقي که در توليدات و فروش داشتند توبيخ و محاکمه شدند.
  • ترويج فرهنگ افزايش بهره‌وري با استفاده از تجربيات و تحقيقات و يافته‌هاي کاربردي : متاسفانه در در صنايع مختلف کشورمان از جمله آبکاري، بهره‌وري جايگاه لازم را ندارد. لذا توجه افزايش بهره‌وري در مقالات و پروژه‌هاي بهبودي که به دبيرخانه جايزه ارايه مي‌شود مورد توجه خاص هيات داوران قرار مي گيرد.
  • ايجاد انگيزه واقعي و صادقانه در کارآفرينان، متخصصان، صاحبان تجربه و محققان و دانشجويان يعني احساس گروه اين است که اگر ما خوب رفتار کنيم و اين مسيري را که شروع کرديم برايشان هموار کنيم مطمئن هستيم که پروژه ها و مقالات و مطالعات بسيار ارزشمندي براي کشورما به وجود خواهد آمد و علاوه بر اين دانشجويان و متخصصان هم  احساس کنند کاري که ما انجام مي دهيم کاري صادقانه، درست و دقيقي است و اين رسالتي است که کميته داوران براي خودش مشخص کرده است
  • رعايت اصل بي‌طرفي در ارزيابي و امتيازدهي که بدون توجه به نام و نشان افراد مورد بررسي قرار مي‌گرفت.
  • رعايت اصل رازداري و امانت داري : گروه متعهد شدند برخي از مقالاتي که بنا به هر دليلي اگر انتخاب نشوند طبق اصل رازداري و امانت داري اين مقالات در بيرون درز نکند و براي صاحبش محفوظ بماند.

ايشان گفتند: کار بعدي که هيات داوران انجام دادند، تهيه دو فرم گزينش بود يک فرم گزينش تقريبا در همين چارچوبي بود که ملاحظه مي‌نماييد در اين فرم مقالاتي که ارتباطي با آبکاري نداشت در اين مرحله حذف شدند سپس 33 مقاله  که مرتبط با آبکاري بود انتخاب شد و به مرحله بعدي رسيدند و البته مقالاتي هم درباره عمليات حرارتي و موارد ديگري داشتيم که خيلي با آبکاري در ارتباط نبود همانطور که گفته شد در فرم اوليه شناسايي و حذف شدند. اما فرم گزينشي‌مقالات مرحله دوم  در فرم 2 نام مقالات مرتبط با آبکاري در آن نوشته شد و 6 شاخص به عنوان معيار انتخاب مقاله تعريف يعني هر مقاله‌اي با توجه به اين شش شاخص مورد مطالعه قرار مي گرفت اين شش شاخص زيست محيطي، تحقيقاتي، مديريتي، تجربي، تدوين و تاليف و نشر و مطالعاتي به هر يک از اين شاخص ها هر داوري با توجه به برداشت خود مي‌توانست نمره 0 تا 5 را بدهند و اما ضرايب شاخص‌ها متفاوت بود براي مثال شاخص  زيست محيطي از ضريب 5 برخوردار بود و مطالعاتي ضريب يک بدين ترتيب مقالاتي که از جنبه‌هاي رعايت مسائل زيست محيطي و بهبود فرايندها و کاهش مصرف مواد و يا نوآوري کاربردي مطرح مي‌شدند مي‌توانستند امتيازهاي بالاتري را دريافت کنند.

در ادامه ايشان اظهار داشتند: و اما اگر بخواهيم براي شاخص هاي در نظر گرفته شده  تعريفي ارائه کنيم اين تعاريف به شرح ذيل مي باشد:

تعريف شاخص ها :

زيست محيطي: تعريف موضوع براساس شاخص‌هاي زيست محيطي در جهت رفع آلاينده‌هاي صنعت آبکاري به سمت (3Rs) باشد که منجر به کاهش آلودگي، استفاده مجدد، صرفه‌جويي مواد اوليه مصرفي ... و در نهايت  با توجيه اقتصادي همراه باشد. 

تحقيقاتي: منظور از تحقيقات در اين عرصه، انجام اموري است که صرفا برپايه حدس و خطا نبوده و با پشتوانه فاز مطالعاتي، طراحي صحيح از آزمايش‌ها انجام شده است و نتايج حاصل منجر به ارتقا اطلاعات طبق موضوع تعريف شده باشد. دستيابي به نوآوري در اين مورد مهم است.

مديريتي:  طرح‌هاي پژوهشي- کاربردي ارايه شده با لحاظ محورهاي توسعه‌اي، فني و زيست محيطي،

توجيه اقتصادي  کافي را ارايه دهد.

تجربي: براساس تجربيات محقق که طي تحقيقات قبلي و يا مهارت‌هايي که طي کار متوالي در خصوص

مـوضـوع حـاصل شده است، مي بـاشد. بديهي است پـايه تجربي کار در مـوضوع مشخص است. براي مثال

سيستم تعريف شده و نتايج حاصل در مسير مشخص بوده و از روش حدس و خطا پرهيز شده است.

تدوين و نشر: براساس پايه کار محقق و تحقيقات پيشين وي که منجر به نشر مقاله گرديده و بسط فرآيند

 تحقيقاتي، نوآوري را داشته است که به توليد نشر جديد انجاميده است.

مطالعاتي: انجام اين فاز در محورهاي

       الف) جمع آوري آخرين مقالات سايت ها

       ب) جستجوي کتابخانه اي شامل:

               1- ب) جستجو در چکيده نامه هاي مرتبط بين‌المللي (chemical Abstract, …)

               2- ب) بررسي پروژه‌هاي تحقيقاتي و پايان‌نامه‌هاي از پيش انجام شده دانشگاه‌ها و مراکز علمي و تحقيقاتي

              3- ب) جمع آوري مقالات حاصل از انتخاب چکيده نامه‌ها

داوري در اين خصوص با رديابي موضوع عنوان شده توسط محقق و بررسي اصول مندرج در مقاله وي انجام مي‌گيرد.       

 

معرفي تنديس

سيفي در ادامه سخنانش به معرفي تنديسي پرداخت که به برگزيدگان جايزه کنعاني اهدا مي شد او گفت:

اين تنديس ريتون عقاب است که آقاي کنعاني در قالب يک مقاله و رساله در اوايل دهه 70 مطرح کردند که اين جام متعلق به  2000 سال پيش است که آبکاري شده است و ما به عنوان نماد اين جايزه انتخاب کرديم.

ساخت قالب جام براساس اندازه‌هاي واقعي آن انجام شد و ساخت آن توسط استاد قلمزن بهزاد ساعي انجام شده است.

او ادامه داد اين تنديس از طريق الکتروفورمينگ ساخته شده است مس و نيکل حدود 1000 ميکرون (1 ميليمتر ) آقاي مهندس عادل محمدي از اصفهان کار آبکاري و توليد آن را انجام داده است.

بر روي اين تنديس ها براي نفر اول پوششي از طلا، نفر دوم نقره و نفر سوم مس داده شده است و در تنديس اول سعي شده است که قسمت آبکاري طلاي آن مشخص‌تر انجام شود.

 دبير جايزه پرفسور کنعاني قبل از معرفي برندگان توسط مجري محترم جناب آقاي مهندس قره‌داغي اين نکته را ياداوري نمود که؛ در رابطه با مقالات امتياز مساوي در مقالات نداشتيم و به همين دليل  دبير هيچ دخالتي در انتخاب  مقالات برگزيده نداشته و انتخاب مقالات صرفا  با راي داوران انجام شده است. و به منظور دقت بيشتر  

پس از راي گيري و انتخاب از  داوران خواسته شد که در حضور يکديگر دليل امتيازات داده شده را  بيان و از راي خود دفاع کنند جالب است بدانيد که هر يک از داوران از راي و امتياز داده شده خود دفاع و آن را درست مي‌دانستند. ودر نظر خود تغييري ندادند. در ادامه نام مقاله ونفرات برگزيده را به شرح ذيل اعلام کردند.  

سيفي سپس به معرفي نفرات برگزيده پرداخت و گفت:

نفر اول محمدحسين ابراهيم پور با عنوان طرح تغيير قلاب‌ها جهت کاهش مصرف مواد آبکاري که  در رابطه با اين مقاله بايد بگويم که اين مقاله با طرح هاي دانشگاه ها کمي در تضاد هست اما همه مي دانيم که با تغيير در اين قلاب‌ها چقدر ما مي توانيم در مصرف مواد آبکاري صرفه جويي کنيم .

نفر دوم مريم کارگر راضي با عنوان طراحي و ساخت پايلوت حذف آلاينده از پساب آبکاري

نفر سوم محمدرضا اطمينان فر با عنوان پوشش‌دهي چند لايه کرم- نيکل در مقياس نانو از طريق آبکاري که کار کارشناسي ارشدشان بود که زير نظر دکتر سهي انجام شد.

 سپس مهندس قره‌داغي از پرفسور کنعاني دعوت کرد که براي ايراد سخنراني به جايگاه بيايد و کنعاني چنين آغاز کرد:

رشته‌هاي تحصيلي من در دوران مهندسي علوم مواد در مقطع دکترا فيزيک جامدات و فوق دکترا الکتروشيمي  رابطه چنداني با آبکاري ندارد تا اينکه شرايطي پيش آمد که من با اين صنعت مهم آشنا شدم امروز هم بسياري از شما که حضور داشتيد براساس سخنراني هايي که انجام شد پي به اهميت اين صنعت برديد. مدتهاي مديد بود که من به خاطر مسووليتي که در خارج داشتم با صنعت آبکاري اروپا، آمريکا و حتي ژاپن آشنايي فراواني داشتم و همواره از خودم مي پرسيدم اين صنعت در ايران چگونه بود چرا که من زماني که ايران را ترک کردم مسگرهايي در ايران بودند که شايد کساني که به سن و سال من هستند به خاطر دارند که اين مسگرها چه کاري انجام مي‌دادند؟ و اين سوال براي من مطرح بود که آيا من يک روزي خواهم دانست که در ايران چه اتفاقي مي افتد پاي من به دنياي آبکاري ايران از طريق دوست ديرينم محمدي ايزد باز شد و از طريق ايشان با صنعت آبکاري ايران آشنا شدم و در اولين برخوردم تعجب مي کردم که اين صنعت چه پيشرفتي کرده است و نمونه‌هايي را از ايران با خود به خارج بردم تا بگويم  که در ايران در صنعت آبکاري کار تا چه اندازه پيش رفته است و در اين فکر بودم که چگونه مي‌شود خدمتي به اين صنعت کرد و مطالبي که امشب خدمت شما از طرف ديگر سخنرانان ارايه شد مساله را روشن کرد ولي اجازه دهيد که من به يک نکته‌اي اشاره بکنم من از سال 1993 مشغول همکاري و گفتمان با مديران صنعت هستم و اين کار در کشورهاي اتريش آلمان سويس انجام گرفت به اين ترتيب که من به اين افراد مديريت کيفيت فراگير را ياد بدهم بخش بزرگي از اين فلسفه فکري ترغيب و تشويق افراد است و تجربه 3 دهه من در صنعت و خارج از صنعت به من به وضوح نشان داده است که تشويق و ترغيب و به وجود آوردن انگيزه تا چه اندازه مي‌تواند مهم باشد و من حاصل اين تجربه 3 دهه را مي‌خواهم به صورت يک رابطه به شما معرفي کنم من فکر نمي‌کنم بين ما کسي باشد که از اهميت اين تشويق و ترغيب غافل باشد همه مي‌دانيم که با اين روش تا چه حد مي‌توانيم افراد مختلف را در هر سطحي از معلومات که باشند به کارهاي چشمگيرتري سوق بدهيم حاصل اين تجارب سه دهه را به صورت رابطه رياضي معرفي مي‌‌کنم چون معتقدم رابطه رياضي به صورت عميق‌تر و زيباتر مي‌تواند بيانگر اين مساله باشد. P=f(E1,W2,C3,M4)  ما اين عبارت جبري را به اين صورت مي‌خوانيم که که پي تابعي است از E,W,C,M

P performance =  به معني عملکرد، توانايي، توانمندي قابليت انجام کار را داشتن  

E= Education  تحصيلات، اندوخته هاي فکري، آموخته‌ها، تجربه عملي و ... تمام مسايلي که قابليتي را در انسان به وجود مي آورد که موفق به انجام کاري شود

W=place work محل کار، اوضاع و شرايطي که اين انسان با داشتن اندوخته هاي علمي و تجربي  در آن محل کار مي کند يعني شخصي از حداقل معلومات علمي تجربي برخوردار است و او در اين چارچوب شروع به کار مي کند فرض کنيد مهندس شيمي که تحصيلاتش را تمام کرده و امروزه در يک کارخانه اي کار مي کند اين مهندس شيمي در يک بيمارستان مفيد فايده نخواهد بود بلکه بايد در محيطي کار کند که اين معلومات را به کار ببرد

C= communication ارتباط تبادل افکار داد و ستد فکري چون شخصي که داراي پيش شرط ها و معلومات و محفوظات مناسبي است و در جاي مناسبي هم قرار گرفته بايد بتواند با دنياي اطراف خودش ارتباط معنوي و فکري داشته باشد

M= motivation  انگيزه، علاقه، مورد تشويق قرار گرفتن، ترغيب شدن به يک کار تصور کنيد که يک شخصي از حد اعلاي معلومات، محفوظات و توانمندي‌هاي برخوردار است در يک شرايط خوب به کار گماشته شده است و حتي قادر است با دنياي اطراف خودش دادو ستد فکري و معنوي داشته باشد اما کوچکترين انگيزه اي به کار نداشته باشد اين شخص نمي‌تواند براي خود و جامعه اي که کار مي کند مفيد واقع شود بدين ترتيب مي بينيد که توانمندي و توانايي انسان در هر زمينه اي که باشد به اين عوامل وابسته است ومنتهي جالب اين است که وقتي ما اين عوامل را در نظر مي‌گيريم متوجه مي شويم که توان اين عوامل با هم متفاوت است امروزه در جوامع مدرن داشتن فقط معلومات و اندوخته هاي علمي چندان نقش اساسي باز ي نمي کند اما به کار گذاشتن اين شخص در يک محيط کار نقش موثرتري خواهد داشت و از اين مهم‌تر امکان دادو ستد فکري است که با توان 3 در اينجا نمايش داده شده است بارها و بارها جوان‌ها از من مي پرسند که آقاي کنعاني کدام دانشگاه خوب است که ما در آن درس بخوانيم و من جوابم به اين‌ها اين است که اگر شما در بهترين دانشگاه ها و بهترين استادها با بهترين کتاب‌ها باشيد و نخواهيد درس بخوانيد هيچ فايده اي نخواهد داشت درحالي که مي توانيد در دانشگاه هاي با شهرت کم و تحت نظر استاداني که چندان مهارتي ندارند به نتايج بهتري برسيد مشروط بر اينکه اين انگيزه را داشته باشيد به همين دليل گاهي مي بينيم که از دانشگاه هاي معتبر افرادي فارغ التحصيل مي شوند که چندان نقشي در علم و صنعت بازي نمي کنند و بالعکس هستند دانشگاه هاي نسبتا کم نام تري که شخص يا اشخاصي با معلومات بهتري از آن خارج مي شود با توجه به اين من فکر مي‌کردم که تشويق انسان‌ها چقدر مفيد مي‌تواند باشد پرفسور کنعاني ادامه داد:  جاي خوشبختي است که آقاي سيفي اين مسووليت را پذيرفتند که دبير و سخنگوي کميته‌اي باشند براي انتخاب و گزينش جوانان دانشمندي که نتايج چشمگيري به دست آوردند که من از صميم قلب از استادان و دانشگاهياني که با ايشان همکاري مي‌کردند تشکر مي‌کنم که  مي‌دانم انتخاب چقدر مشکل است به يقين تعداد مقالات ارايه شده بيشتر از اين سه تا بودند که اين افراد شايسته و بايسته بايد اين رنج قوانين را تحمل مي‌کردند و 3 نفر را انتخاب مي‌کردند من دوباره از زحمات ايشان تشکر مي‌کنم و به سخنانم خاتمه مي‌دهم و از شما عزيزان تشکر مي‌کنم که در اين جلسه حضور داشتيد.

سپس مهندس قره‌داغي با حضور در جايگاه از برگزيدگان جايزه کنعاني دعوت نمود و جوايز توسط پرفسور کنعاني، پرفسور صالحي، مهندس سيفي به برگزيدگان اهدا شد که مورد استقبال و تقدير حضار قرار گرفت.  

تندیس دومین جایزه پروفسور کنعانی

تندیس دومین جایزه کنعانی

رو در رو

FTF

میزگرد

RT

خبرنامه

حاضرین در سایت

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

سمینار و نمایشگاه آبکاری ایران

45.jpg